دستگاه پخت زغال

مقدمه: اگر چه در گذشته برای تولید زغال اقدام به سوزاندن چوب در هوای آزاد میکردند. اما امروزه به دلیل مسائل زیست محیطی از دستگاه پخت زغال برای این کار استفاده میکنند. در واقع زغال یکی از مواد مهمی است که از دیر باز تاکنون مورد استفاده قرار میگیرد. در گذشته زغال استفاده از زغال بسیار مهم تر از امروز بود. زیرا مهم ترین سیستم گرمایشی، پخت و پر و عامل اصلی حرارت در صنعت ذوب فلزات محسوب میشد. اما با این حال این ماده سیاه رنگ همچنان کاربرد های زیادی دارد و همواره افراد زیادی اقدام به خرید و فروش زغال میکنند.

زغال چیست و چه کاربردی دارد؟

پیش از آنکه به طرز تهیه زغال و استفاده از دستگاه پخت زغال بپردازیم لازم است بدانیم زغال چیست؟ زغال نوعی ماده سیاه رنگ و غنی از کربن خالص است. این مادخ از سوزاندن چوب تشکیل میشود. البته زغال میتواند از نیم سوز شدن اندام های جانوران و گیاهان نیز تشکیل میشود. استفاده از زغال از قرن ها پیش آغاز شد و در آن زمان یکی از منابع مهم انرژی گرمایشی محسوب میشد. امروزه نیز از زغال برای پخت کباب، قلیان و حتی برای دود کردن اسپند مورد استفاده قرار میگیرد. از این همچنان بازار خرید زغال پررونق است.

انواع زغال

زغال در انواع و اقسام مختلف به وسیله دستگاه پخت زغال تولید میشود. زغال های تولیدی از نظر ظاهر و درجه کیفی با یکدیگر متفاوت اند:

زغال کبابی:

برای تولید زغال کبابی چوب را به طور مستقیم نیم سوز میکنند و باقی مانده را به عنوان زغال کبابی مورد استفاده قرار میدهند. این نوع زغال میتواند از هر نوع چوب درختی تولید شود.

زغال لیمو:

زغال لیمو به زغالی گفته میشود که از نیم سوز شدن چوب درخت لیمو و سایز مرکبات نظیر پرتقال و لیمو شیرینین و غیره تشکیل میشود. این نوع زغال از درجه کیفی بالایی برخوردار است.

زغال شومینه:

زغال شومینه به زغال نسوز گفته میشود که پس از تولید به صمغ طبیعی آغشه میشود. همین امر باعث میشود که این نوع زغال ها در برابر آتش مقاوم هستند و هیچ گونه خاکستر و دودی تولید نمیکنند.

زغال فشرده:

از آنجایی که زغال فشرده نوعی زغال خاص است در بخش بعدی به طور اختصاصی به آن خواهیم پرداخت.

دستگاه پخت زغال، خرید زغال، فروش انواع زغال

زغال فشرده چیست؟

برای تهیه زغال فشرده و زغال شمش کارتنی از چند مواد مختلف استفاده میکنند. به طوری که برای تهیه این نوع زغال از 75 درصد خاک اره استفاده میشود. سپس از 25 درصد باقی مانده 15 درصد از پوست گردو برای تولید زغال فشرده استفاده میشود و 10 درصد باقی مانده نیز از خام زغال استفاده میشود. اما برای تولید زغال فشرده باید دقت داشته باشید که از چوب ام دی اف و چوب نئان استفاده شود. زیرا این چوب ها کیفیت زغال را پایین می آورند. این نوع زغال دارای درجه حرارت بسیار بالایی هستند و از آن برای روشن کردن کوره وقلیان استفاده میشود.

دستگاه پخت زغال

در گذشته برای تولید زغال چوب را در هوای آزاد نیم سوز میکردند و زغال تولید میکردند. اما امروزه برای تهیه زغال از دستگاه پخت زغال استفاده میکنند. اما باید دقت کنید که دستگاه های تولید زغال انواع مختلفی دارند به طوری که برای تهیه هر نوع زغال خاص از یک دستگاه پخت زغال خاص هم استفاده میشود.

فروش زغال، دستگاه پخت زغال

دستگاه تولید زغال فشرده:
برای تهیه این نوع زغال از دستگاه تولید زغال چینی استفاده میکنند. در این دستگاه مواد مخصوص برای تولید زغال فشرده را اضافه میکنند تا در نهایت زغال فشرده تولید شود.
دستگاه تولید زغال سنتی:
این دستگاه ها شامل کوره هایی هستند که در شرایط بدون اکسیژن و خاص چوب را نیم سوز کنند و زغال ها را به شکل سنتی تولید کنند.
دستگاه تولید زغال قالبی:
در این دستگاه مواد اولیه زغال قالبی و چسب و دیگر عوامل اضافه میشود و در قالب هایی قرار میگیرندو سپس طی فشرده سازی زغال های قالبی تولید میشوند.

قیمت زغال

قیمت خرید و فروش زغال بسته به کیفیت و نوع زغال متفاوت است. اما این را باید در نظر بگیرید که که خرید زغال از فروشگاه ها پر هزینه تر از خرید از تولید کننده است. از این رو اگر قصد خرید و فروش زغال به صورت عمده دارید بهتر است این محصول را از تولید کننده تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *