زغال سکه چینی

مقدمه: برای اینکه بدانیم زغال سکه چینی چه نوع زغالی است، ابتدا باید بدانیم زغال فشرده شده چیست چرا که تعریف این دو نوع زغال به هم وابسته است. پس ما در این مقاله ابتدا به توضیح و معرفی زغال فشرده میپردازیم سپس زغال سکه چینی را معرفی خواهیم کرد. زغال از قرن ها پیش توسط اروپاییان تولید شد. چرا که در گذشته گاز و نفتی وجود نداشت و مردم برای پخت و پز و گرم نگه داشتن خانه هایشان چوب درختان را میسوزاندند سپس از زغال تولید شده در تنور برای پخت نان و در شومینه برای پخت غذا استفاده میکردند. از این رو همه اعضای خانواده در طول تابستان سرگرم جمع کردن هیزم برای زمستان خود بودند بنابراین در گذشته زغال کاربرد های حیاتی داشته است و همین منجر به قطع و سوزاندن درختان زیادی در سرتاسر دنیا شده بود و کارگاه ها و کارخانه های زیادی برای تولید زغال تاسیس شدند. اما امروزه کاربرد زغال قدری متفاوت است که ما در این مقاله به توضیح آن نیز خواهیم پرداخت. حال اگر مایل به دریافت این اطلاعات هستید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

زغال معمولی یا کبابی چیست؟

سنتی ترین روش تولید زغال همان سوزاندن چوب درختان و تولید مستقیم زغال از چوب است. این روش اگر چه امروزه نیز کاربرد دارد روشی علیه محیط زیست بوده و از زغال تولیدی آن در جهت پخت کباب در منقل استفاده میشود. این نوع زغال ها اگر چه بسته به نوع چوب میتوانند با کیفیت یا بی کیفیت باشند ولی در کل میتوانند تولید گاز سمی و دوده داشته باشند و در نهایت خاکستر زیادی به جا میگذراند‌. به همین دلایل این نوع زغال از دیگر زغال ها ارزان تر است.

زغال فشرده شده چیست؟

همانطور که گفتیم قبل از توضیح زغال سکه چینی بهتر است بدانیم که زغال فشرده چیست؟

در واقع زغال فشرده از خاک اره، پوست گردو و خاک زغال تشکیل شده است. سپس این مواد را با هم ترکیب میکنند و توسط دستگاه مخصوصی به هم فشرده میکنند. این نوع زغال به منظور جلوگیری ازسوزانده شدن بیش از حد درختان است. همچنین از آنجایی که تولید گاز ندارند و خیلی دیر میسوزند بسیار با کیفیت و مقرون به صرفه هستند. ببشترین کارایی این نوع زغال ها در کشیدن قلیان است. قیمت این زغال از زغال های معمولی بالا تر است چرا که علاوه بر کیفیت بالا دارای دور ریز کم بوده و بسیار فضای کمی را اشغال میکنند‌ و تمیز تر هستند.

خرید زغال سکه چینی

زغال سکه چینی چیست؟

زغال سکه چینی همان زغال فشرده است که در حدود اوایل دهه ۹۰ شمسی به ایران وارد شد. از آنجایی که این زغال ها دارای بازدهی بالایی است به طوری که حرارت بالایی دارند و در عین حال دیر سوز است بسیار مورد استقبال قرار گرفت. شکل ظاهری این زغال سکه ای بوده پس دور ریز و کثیفی ندارد. مواد تشکیل دهنده آن نیز مانند زغال فشرده از خاک اره، پوست گردو و خاک زغال است. و عموما در سفره خانه ها به منظور روشن کردن قلیان مورد استفاده قرار میگیرند.

 

مزیت زغال سکه چینی نسبت به زغال معمولی

۱_یکی از مهمترین مزیت های زغال سکه چینی بدون دود و بو بودن این زغال هاست. از این رو مشتریان بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. در واقع زغال های معمولی دارای بو و دود زیادی هستند و به همین دلیل ممکن است باعث ایجاد حساسیت و آزار چشم شوند. و حتی این بو و دود میتواند در مزه قلیان و کباب تاثیر منفی ایجاد کند.


۲_جالب است بدانید زغال سکه چینی حدود ۴ برابر زغال معمولی حرارت و دوام دارد‌. پس میتوان گفت این زغال ها کاملا مقرون به صرفه هستند.


۳_زغال سکه چینی دور ریز ندارد و فضای کمی را اشغال میکند. این در حالی است که زغال معمولی دارای دور ریز زیاد و کثیف کاری است.

چوب مورد استفاده در تولید زغال سکه چینی

عموما چوب هایی که دارای کیفیت و دوام بالایی هستند برای تولید زغال سکه چینی مورد استفاده قرار میگیرند‌. چوب هایی نظیر: چوب درخت گردو، چوب درخت راش، چوب درخت صنوبر، چوب درخت گیلاس و برخی چوب های محکم و با دوام جنگلی استفاده میشوند. همانطور که مشاهده میکنید این چوب ها برای تهیه میز و مبل های با کیفیت نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

خرید زغال سکه چینی

برای خرید زغال سکه چینی با کیفیت بهتر است به فروشگاه های اینترنتی و حضوری معتبر مراجعه کنید چرا که ممکن است برخی تولید کنندگان برای کاهش هزینه های خود از مواد اولیه و چوب های بی کیفیت استفاده کنند. از این رو لازم است برای خرید زغال به فروشگاه های معتبر فروش زغال مراجعه کنید. امروزه میتوان زغال را به صورت اینترنتی نیز سفارش داد پس اگر شما یک سایت فروشگاهی معتبر فروش زغال میشناسید میتوانید بدون هیچ مشکلی و خیلی راحت در منزل خود زغال مورد نیاز خود را سفارش دهید.

خرید زغال سکه چینی
زغال چینی ارزان

کاربرد زغال

اگر چه در گذشته زغال برای پخت و پز و گرم نگه داشتن منازل مورد استفاده قرار میگرفت اما امروزه با توجه به انرژهای فسیلی و برقی و غیره زغال کاربرد های دیگری دارد. امروزه معمولا از زغال برای تهیه کباب استفاده میکنند. همچنین از آن برای استنشاق تنباکو در سفره خانه ها و قلیان استفاده میکنند. حال اگر چه امروزه کاربرد زغال تغییر کرده است ولی همچنان مشتریان خود را میطلبد. جالب تر آنکه از زغال در تهیه فولاد نیز استفاده میشود. همچنین در سنت ما ایرانیان در مراسمات مختلف اسفند دود کردن مرسوم است و زغال در این مورد هم استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *