زغال فشرده

زغال فشرده

مقدمه: اگر در این صفحه هستید احتمالا به دنبال توضیح درستی درباره‌ی زغال فشرده هستید. خبر خوب اینکه اگر به این دلیل اینجا هستید صفحه کاملا درستی را انتخاب کرده اید. ما اینجا هستیم تا توضیح جامع و کاملی از زغال فشرده یا همان زغال چینی را برای شما ارائه دهیم سپس نحوه ساخت و تولید و مزایای این زغال ها را برای شما دوستان عزیز شرح خواهیم داد. پس اگر برای کسب اطلاعات بیشتر آماده هستید تا انتها با ما همراه باشید.
اما وقتی اسم زغال به گوش ما میرسد به سرعت یاد منقل و کباب و قلیان و غیره می افتیم. ولی کاربرد اصلی زغال در گذشته فقط به این موارد منتهی نمیشد بلکه کاربرد های مهمتری داشت که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

زغال معمولی چیست؟

اکثر ما با زغال معمولی آشنایی داریم. زغال های معمولی عموما از سوزاندن شاخه درختان ایجاد میشوند و از قرن ها پیش تنها راه برای تولید زغال همین روش سوزاندن شاخه های درختان بوده است. در گذشته زغال یکی از مهم ترین و کاربردی ترین مواد در منازل بوده است به طوری که حتی پخت و پز غذا، پخت نان، گرمای خانه و غیره همگی به زغال وابسته بود‌. به همین دلیل در طول بهار و تابستان اهل خانه شروع به جمع آوری هیزم میگردند تا در زمستان از آن ها استفاده کنند. پس از آن کارگاه های تولید زغال دایر شد تا دسترسی مردم به زغال راحت تر باشد. اما همانطور که مشخص است این روش برای تولید زغال یک روش زیان بار است و مساوی است با سوزاندن تعداد زیادی درخت بود چه بسا جنگل های زیادی برای تولید زغال از بین رفتند. به همین منظور برای جلوگیری از این فاجعه روش های جدیدی برای تولید زغال شکل گرفت که در نهایت منجر به تولید زغال فشرده شد.

زغال فشرده

زغال فشرده یا زغال چینی چیست؟

زغال فشرده به نام های زغال چینی، زغال صنعتی یا زغال قالبی هم شناخته میشود. برای ساخت زغال فشرده چند ماده طبیعی را با یکدیگر ترکیب میکنند و در نهایت با استفاده از دستگاه زغال ساز تبدیل به زغال میکنند. از آنجایی که مواد اولیه زغال فشرده شده چوب درختان نیست این نوع زغال ها جایگزین خیلی خوبی برای زغال های معمولی و سنتی است.

مواد اولیه زغال فشرده چیست؟

مواد اولیه اصلی مورد استفاده در زغال چینی به ترتیب: خاک اره، پوست گردو و خاک زغال است. اما گاهی از پوست بادام و پوست پسته هم برای ساخت این زغال ها استفاده میشود. گاهی حتی از چسب های شیمیایی برای ساخت زغال چینی استفاده میشود. میتوان گفت خاک اره از مهمترین مواد اولیه مورد استفاده در ساخت زغال فشرده است و اگر خاک اره از کیفیت بالایی برخوردار باشد زغال ساخته شده نیز دارای کیفیت بالایی خواهد بود. پس از خاک اره پوست گردو یکی دیگر از مواد مورد نیاز برای ساخت زغال قالبی است. پوست گرد دارای چربی بوده و همین امر در افزایش کیفیت زغال موثر است. و در نهایت خاک زغال آخرین ماده ای است که در ساخت زغال قالبی مورد استفاده قرار میگیرد که درصد کمی از این مخلوط را دربر میگیرد. در نهایت میتوان گفت برای تولید زغال فشرده از ۷۵درصد خاک اره، ۱۵ درصد پوست گردو و ۱۰ درصد خاک زغال استفاده میشود.

نکته: استفاده از چسب های شیمیایی در تولید زغال چینی باعث کاهش کیفیت این زغال ها میشود‌. دلیل این امر، آن است که با سوختن زغال گاز های سمی و مضر تولید میشود. همچنین استفاده از خاک اره چوب های mdf نیز برای تولید زغال فشرده شده باعث کاهش کیفیت آن میشود زیرا در چوب های mdf نیز از چسب های شیمیایی استفاده میشود پس در خاک اره این چوب ها هم چسب وجود دارد.

خرید زغال فشرده ارزان

مزایای زغال قالبی

۱_از مزایای زغال فشرده شده میتوان به قطع نشدن درختان اشاره کرد که این خود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

۲_این زغال ها دارای ماندگاری بالایی هستند و این امر بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

۳_حمل این زغال ها بسیار راحت است چرا که هم اندازه بوده و مرتب در کنار هم قرار میگیرند.

۴_زغال های فشرده شده نسبت به زغال های سنتی تمیز تر بوده و کمتر باعث کثیف کاری میشوند.

۵_این زغال ها دارای حرارت زیادی هستند و حتی برای پخت و پز و قلیان بسیار مناسب هستند.

۶_اگر زغال ها از کیفیت بالایی برخوردار باشند فاقد بو و گاز هستند.

۷_این زغال ها خرد نمیشوند و دور ریز ندارند.

روش ساخت زغال فشرده شده

۱_در ابتدا تمامی مواد اولیه را در دستگاه خرد کن ریخته و خرد میکنند.

۲_در مرحله دوم به وسیله دستگاه خشک کن رطوبت مواد را گرفته تا میزان رطوبت به حل مجاز برسد.

۳_برای تولید یک زغال قالبی با کیفیت باید مواد اولیه فاقد ناخالص باشند پس در مرحله سوم به وسیله دستگاه سرند تمامی ناخالصی ها را از این مواد جدا میکنند.

۴_در نهایت با استفاده از دستگاه اکسترودر این مواد را باهم فشرده میکنند و در نهایت زغال فشرده شده یا زغال چینی تولید میشود.

شما دوستان عزیز میتوانید جهت خرید زغال با کارشناسان ما در تماس باشید تا کارشناسان ما شما را به بهترین صورت راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *