زغال لیمو

مقدمه: این مقاله برای معرفی انواع زغال به خصوص، زغال لیمو طراحی شده است ولی لازم است قبل از هر چیزی توضیح‌ مختصری از علت استفاده از زغال داشته باشیم. در واقع از قرن ها پیش مردم چوب درختان را به عنوان هیزم جمع آوری میکردند تا از آن برای پخت و پز و گرم کردن استفاده کنند. بعد ها که زندگی شهر نشینی گسترش یافت، کارگاه ها و کارخانه های زیادی همان هیزم را میسوزانند و زغال تهیه شده از آن را به دست مردم میرساندند. حال امروزه زغال بیشتر به منظور درست کردن کباب و کشیدن قلیان مورد استفاده قرار میگیرد که ما در این مقاله به توضیح انواع زغال ها و نحوه استفاده از آن میپردازیم:

زغال لیمو چیست؟

زغال لیمو عموما از سوختن تنه درخت مرکبات به دست می آید. البته عمده درختانی که در این فرآیند از آن ها استفاده میشود همانطور که از نام این زغال پیداست، تنه درختان لیمو است. گفتنی است که این نوع زغال، دارای کیفیت بسیار بالایی است و معمولا به عنوان زغال قلیان از آن استفاده میشود. زغال لیمو معمولا نسبت به سایر زغال ها حین سوختن دوام بیشتری دارد و گاز سمی کمتری تولید میکند.

 

زغال لیمو سکه ای چیست؟

زغال هایی که به شکل مکعبی هستند را زغال لیمو سکه ای میگویند. مزیت زغال لیمو سکه ای در این است که دور ریز ندارند و فضای زیادی را اشغال نمیکنند.

از مزیت های دیگر این زغال ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱_مدت زمان سوختن این زغال ها معمولا چیزی حدود دو برابر زغال های معمولی است.

۲_حرارتی که این زغال ها دارند چیزی حدود ۱۴۰ درصد زغال درختان معمولی است.

۳_درصد کربن زغال لیمو سکه ای چیزی حدود ۹۵ درصد است و درصد رطوبت آن چیزی حدود ۵ درصد.

۴_از آنجایی که مونوکسید کربن تولید نمیکند دچار سردرد هم‌ نمیشود.

۵_به دلیل اینکه ظریف بالایی برای سوختن دارد نسبت به دیگر زغال ها مقرون به صرفه است.

بنابراین قیمت فروش زغال لیمو نسبت به زغال های دیگر گران تر است و خب قاعدتا هر چیز با کیفیتی دارای بالاتری است.

زغالر لیمو
زغال لیمو

روش تشخیص زغال لیمو با کیفیت

همانطور که گفته شد زغال لیمو از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است ولی با این حال زغال لیمو ها از برند های مختلف دارای درجه کیفی متفاوتی هستند چرا که ممکن است برخی از آن ها ناخالصی داشته باشند. اما برای تشخیص زغال لیمو با کیفیت به میزان براقی و سیاه بودن زغال توجه کنید. هر چقدر یک زغال براق تر و سیاه تر باشد با کیفیت تر خواهد بود. همچنین زغال لیمو با کیفیت مدت زمان بیشتری روشن میماند. از آنجایی که برای کشیدن قلیان و استنشاق تنباکو استفاده از زغال با کیفیت بسیار مهم است لازم است حین خرید زغال به تمامی نکات گفته شده توجه کرد تا عوارض استفاده از قلیان کمتر شود.

زغال فشرده چیست؟

زغال فشرده زغالی است که به منظور جلوگیری از سوزاندن چوب درختان تولید شد. این نوع زغال از خاک اره، پوست گرد و خاک زغال تشکیل شده است که این مواد توسط دستگاه مخصوص به صورت فشرده و قالبی درآمده اند. این زغال ها نیز اگر از مواد با کیفیت ساخته شده باشند، کیفیت بسیار بالایی نسبت به زغال معمولی دارند. اما از مهمترین ویژگی های زغال فشرده آن است که دوست دار محیط زیست نیز هستند به طوری که برای تولید آن ها هیچ درختی سوزانده نمیشود. گفتنی است که زغال فشرده تمیز تر از زغال معمولی بوده و حمل آن نیز آسان است، از آنجایی که دور ریز ندارد به صرفه تر بوده و ظرفیت حرارتی بسیار زیادی نسبت به زغال معمولی دارد.

زغال کبابی

همانطور که گفته شد معمولا از زغال لیمو یا زغال فشرده شده برای قلیان استفاده میکنند چرا که دارای کیفیت بالا و ماندگاری بالایی هستند. همچنین میتوان از این زغال ها به عنوان زغال کبابی استفاده کرد. ولی از آنجایی که برای کباب کردن به زغال کبابی زیادی نیاز داریم استفاده از زغال لیمو و فشرده شده مقرون به صرفه نیست و بهتر است از زغال معمولی برای این کار استفاده کنیم. اما باید به این نکته توجه کنید که از زغال معمولی با کیفیت در این زمینه استفاده کنید تا حرارت کافی جهت پخت را داشته باشد. همچنین اگر زغال بی کیفیت باشد، میتواند در طعم و عطر کباب موثر باشد و آن را بد طعم کند. پس سعی کنید زغال مورد نیاز خود را از مراکز معتبر تهیه کنید.

زغال معمولی چیست؟

زغال معمولی زغالی است که قرن ها به صورت سنتی آن را تهیه میکردند. روش تهیه آن به این شکل است که تولید کنندگان زغال، چوب هر نوع درختی را برای تهیه زغال میسوزانند و کربن به جا مانده از‌ آن را به همان شکلی که هست جدا میکنند و اقدام به فروش زغال تولیدی خود میکنند. حال هرچقدر چوب مورد استفاده در تهیه این‌ زغال مناسب تر باشد، زغال با کیفیت تری هم تولید میشود. پس لازم است در حین خرید زغال به کیفیت آن توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *